Nejbližší představení

V blízké době se žádné představení nekoná, nebo nejsou k dispozici volné vstupenky.

Lipany

8+
Dobrodružný příběh opravdového husity, který vám bude vyprávět o svém životě – o životě Božího bojovníka. O tom, co zažil, čemu věřil, za co bojoval a koho miloval. A jak nakonec našel Království nebeské v očích své milé.

K inscenaci nabízíme pro školy vzdělávací dílnu Na okamžik husitou.

Poslechněte si Minor podcast s režisérem inscenace Janem Jirků:
Spotify
Apple podcasts

A když už v tom budete, tak i Minor podcast s kostýmní výtvarnicí Andreou Královou:
Spotify
Apple podcasts

Premiéra 7. února 2016
Derniéra únor 2024
Přístupné divákům od 8 let
Délka představení 1 hodina 40 minut včetně přestávky

Spolupracovali

Co říkají média

Velmi silný příběh, který nejen, že přibližuje tvrdou dobu husitských válek, ale klade mnoho závažných otázek, nad kterými děti přemýšlí (anebo rozhodně začnou). […]. Je to přesně ta inscenace, která dětem nic neulehčuje, nevodí je za ruku, nevysvětluje, co je správné, ale klade jim otázky […].  
Režisér Janek Jirků určitě patří mezi nejlepší tvůrce mladé generace. Jeho poetické loutkové inscenace mají úspěch nejen u odborné veřejnosti, ale i u laického publika – nezřídka se drží dlouhé roky na repertoáru a některé se na žádost diváků dokonce dočkaly obnovených premiér.
[…] zjistili jsme, že děti a mnohdy ani dospělí neznají základní postavy a reálie husitského období,“ uvádí Jan Jirků. „V nové verzi jsme se proto rozhodli vedle hlavní linky husity Jana Tlamky vést i linii historickou, k čemuž využíváme řady prostředků – kameru, projekce, meotar nebo citace historických knih, takže Lipany budou vlastně takovým šťavnatým multimediálním kouskem.
[…] Pozornost také poutá hudební stopa – rockové aranžmá husitských chorálů, hraných naživo […]. Jirků klade nelehké otázky. Zamýšlí se nad způsobem naplňování různých lidských či společenských ideálů, nad tím, jaké tyto ideály mají smysl, pokud jsou prosazovány násilím.

Co říkají diváci

Tenhle kousek jsem viděla třikrát (nalákala jsem na něj mj. třídu jednoho ze synů a pak na mě spadlo dělat jim doprovod) a klidně bych na něj zašla znovu, třeba hned zítra. Je to síla od začátku do konce - pan Nosálek byl jednu dobu naše domácí superstar, jeho výkon je autentický a báječný, stejně jako všech ostatních, včetně výpravy (tři papeži například, to se snad ani nedá popsat) nebo dokonalého scénáře (časová osa znázorněná jako děděček dědečka - a to ukázáno na divácích). Kdož jsú boží bojovníci už u nás nikdo z dětí ve staré úpravě nezazpívá. Díky, díky a ještě jednou díky.
Helena J.
Už to bude víc než rok, co jsme představení viděli a vzpomínka na něj je pořád strašně silná. Skvělý výkon Ondřeje Nosálka se mi zaryl hluboko pod kůži a do srdce. Jeho interpretace cesty k poznání toho..., kde leží království boží, je pro mě velkou školou prožívání lidí doby husitské - pravda, smysl, láska, čest, hrdinství, ideály. Co předávali rodiče té doby svým dětem a co mohu předat já, sama máma dvou dětí. Otázky tolik živé a aktuální i v naší době. Díky, Minore!
Martina Ekrtová
Skvěle napsané, nastudované a zahrané představení. Už se těším na další. Antonín učitel 4. až 6. třída ZŠ Duhovka
Antonin
Super. Podle reakcí v hledišti okolo nás to není jen náš názor. Děkujeme.
Milena Otoupalová
V Minoru jsme byli poprvé, takže Lipany jsou první představení, které jsme u vás zažili. A! Úžasné představení. Vtip, nadhled, historie, ponaučení, příběh, dojetí.. Opravdu se vám to povedlo. I přes všechny ty Fortnity a Minecrafty a já nevím co vše ještě, jste toho našeho kluka opravdu nadchli a za to Vám patří Velké díky!
Michala
Moc děkujeme za dnešní povedené představení. Krásně napsané, parádně zahrané (úžasné sportovní výkony). Děti i dospělí jsme nadšení. A tvořivá dílna s Jitkou Sedláčkovou neměla chybu. Ještě bychom potřebovali touto formou zpracovat další historické události! Díky Lucie
Lucie
Moc se mi to líbilo a nejvíce se mi líbila ta scéna se třemi papeži.
Moc se mi to líbilo a nejvíce se mi líbila ta scéna se třemi papeži.