Ztroskotání vzducholodi Italia

9+
řízené generálem Nobilem při návratu ze severního pólu do základního tábora v Kings Bay 25. května 1928

Dobrodružně laděná inscenace zkoumá proces přežití v extrémních podmínkách, kdy skupina mužů uvízla v Arktidě na ledové kře při nezdařeném návratu ze severního pólu. Této mezinárodní vědecké výpravy se zúčastnil také český vědec a spisovatel František Běhounek.

“Nikdo se neubrání kouzlu polárních krajin, kdo už tam jednou byl. Pocit naprosté svobody ducha; oproštěnost od každé starosti o hmotné věci, které nejsou nutné k životu; okolnost, že ztrácejí na ceně myšlenky, zásady a city, které se jeví v obyčejném životě jako základní a důležité; peníze, zlato, věci obecně cenné mění se v předměty naprosto zbytečné, které odhazujeme bez pocitu lítosti; lidský zákon už neexistuje a ustupuje zákonu přírody; nesmírná samota, kde se každý cítí být pánem sebe sama; všechno to, jednou prožité, už se nezapomene a působí přitažlivostí, které není možná se ubránit…”
Umberto Nobile

V inscenaci jsou použity informace z knih Františka Běhounka Trosečníci polárního mořeUmberta Nobileho Červený stan a Wilbura Crosse Ztroskotání na pólu.

Derniéra 28. dubna 2023!

Premiéra 24. září 2020
Přístupné divákům od 9 let
Délka představení 80 minut bez pauzy

Nejbližší představení

V blízké době se žádné představení nekoná.