Nejbližší představení

V blízké době se žádné představení nekoná, nebo nejsou k dispozici volné vstupenky.

Ztroskotání vzducholodi Italia

9+
řízené generálem Nobilem při návratu ze severního pólu do základního tábora v Kings Bay 25. května 1928

Dobrodružně laděná inscenace zkoumá proces přežití v extrémních podmínkách, kdy skupina mužů uvízla v Arktidě na ledové kře při nezdařeném návratu ze severního pólu. Této mezinárodní vědecké výpravy se zúčastnil také český vědec a spisovatel František Běhounek.

“Nikdo se neubrání kouzlu polárních krajin, kdo už tam jednou byl. Pocit naprosté svobody ducha; oproštěnost od každé starosti o hmotné věci, které nejsou nutné k životu; okolnost, že ztrácejí na ceně myšlenky, zásady a city, které se jeví v obyčejném životě jako základní a důležité; peníze, zlato, věci obecně cenné mění se v předměty naprosto zbytečné, které odhazujeme bez pocitu lítosti; lidský zákon už neexistuje a ustupuje zákonu přírody; nesmírná samota, kde se každý cítí být pánem sebe sama; všechno to, jednou prožité, už se nezapomene a působí přitažlivostí, které není možná se ubránit…”
Umberto Nobile

V inscenaci jsou použity informace z knih Františka Běhounka Trosečníci polárního mořeUmberta Nobileho Červený stan a Wilbura Crosse Ztroskotání na pólu.

Derniéra 28. dubna 2023!

Premiéra 24. září 2020
Přístupné divákům od 9 let
Délka představení 80 minut bez pauzy

Spolupracovali

Co říkají diváci

Představení jsem viděla asi před dvěma týdny, ale stále ve mně zůstávají pomalé mrazivé obrazy, objevují se několikrát denně. Děti v Minoru nebyly od začátku pandemie, tak můj nápad dopředu vypískaly, ale teď se nám občas mimovolně vzducholoď Italia a pobyt na sněhové kře nějak dostane do rozhovoru, což mě těší. Díky a těším se na další představení!
Helena J.
Také jste jako dospívající četli knihu Františka Běhounka Trosečníci polárního moře? Toto představení vás přenese přímo do středu dění této knihy či lépe řečeno do okamžiků před havárií Itálie a do okamžiků snahy o vlastní záchranu přeživších po havárii, děj končí vyzvednutím trosečníků ledoborcem Krasin. Dokud vzducholoď letí, odehrává se děj nahoře nad jevištěm, až vzducholoď spadně z oblohy, přenese se i děj dolů, do nekonečných ledových plání, na ledovou kru. Moc hezky je řešeno střídání obrazů "přetahováním" černých zástěn přes jeviště. Připomíná to sledování políček fotografického filmu, umožňuje to hercům přesun, lepší znázornění děje a zvídavé dětské oči sledují, kde nechtěně vykoukla noha či loket a mají z toho radost. Ač dospělá, znalá divadelních triků, na představení jsem se cítila jak uprostřed polární pustiny. Když konečně přišla záchrana trosečníků málem jsem upustila slzu dojetím. Na představení jsem byla s dvěma kluky 10 let a představení se jim taky moc líbilo. Otázek po představení byla spousta, ráda jsem sledovala, jak na ně divadlo zapůsobilo. No a já už jsem pohledala v knihovně a na nočním stolku mám opět nachystanou Běhounkovu knihu. Rozhodně doporučuji ke shlédnutí každé dobrodružné duši. Moc hezké představení. Eva
Eva
Je to tedy hodně silné, sugestivní představení s minimem dialogů, kdy působí obrazy + hudba. Tu samotu... chlad..., bezvýchodnost, naději i její ztrátu a znovuobjevení, odvahu, přátelství je tam cítit po celou dobu. Velký zážitek! Moc děkujeme.
Moc se mi líbilo divadlo Ztroskotání vzducholodi. Bylo krásné, že je to podle skutečnosti. Dobrý nápad byl, že se představení odehrávalo nahoře. Ta pára na začátku byla boží. Bylo to napínavé, vzrušující, smutný a moc dobře provedený.
Magdi a táta
Bylo to moc pěkné, trochu smutné, ale nádherně zahrané. Moc hezké představení.