Nejbližší představení

V blízké době se žádné představení nekoná, nebo nejsou k dispozici volné vstupenky.

Hamletek

8+
Nejslavnější příběh o problémech s rodiči všech dob

“Čau, já jsem Kuba, ale říkají mi Hamletek. Stala se mi pěkně blbá věc - s mámou se máme stěhovat do Radotína! Proč jako nemůže být všechno jako dřív? A kam vůbec zmizel táta? “

Jít nebo nejít? Jak to rozhodnout? Je důstojnější vylézt ven i když vůbec nechci jet do Radotína nebo zahodit klíč a trápení skončit navždy vzpourou? Ale nevim. 

Rozchod rodičů zažije v České republice zhruba 50 % dětí. Není to tedy nic neobvyklého a divného, a my dospělí bychom se neměli bát o tom s nimi mluvit. Pokud to totiž uděláme správně, můžeme jim ukázat, že v životě se dějí i nepříjemné věci, které ale nikdy netrvají na věky.

Hamlet je nejhranější drama Williama Shakespeara a Hamlet tráví ze všech slavných Shakespearových postav nejvíce času tím, že si povídá s diváky.

Text inscenace pracuje s úryvky hry Williama Shakespeara Hamlet v překladu Zdeňka Urbánka.

Poslechněte si Minor podcast s tvůrci inscenace Jankem Lesákem a Natálkou Preslovou Strýčkovou:
Spotify
Apple podcasts

Premiéra 10. prosince 2022 na Malé scéně
Přístupné divákům od 8 let
Délka představení 50 minut bez přestávky

Spolupracovali

Co říkají média

Jedno z nejpalčivějších témat, které se dotýká dětského diváka, je rozvod rodičů. Na vlastní kůži ho zažije každé druhé dítě. Kupodivu se mu však inscenace pro děti příliš často nevěnují. Je to takový slon v místnosti, kterého raději opatrně ignorujeme. Hamletek v divadle Minor je proto revoluční kousek. Jeho největším plus je právě odvaha režijně-dramaturgického dua Janek Lesák – Natálie Preslová Strýčková těkavé téma otevřít.
Hamlet je nejslavnější hra na světě o problémech s tátou. A my jsme se rozhodli, že ten náš Hamletek bude kluk, kterému se zrovna rozcházejí rodiče – což je situace, kterou zažívá asi půl milionu dětí u nás. Je tak častá, a tak běžná, že by nemělo být problém o ní mluvit, a to i v divadle pro děti. Statisticky bude mít vždy minimálně polovina hlediště nějakou zkušenost s rozvodem.
Nechceme nikoho traumatizovat, ostatně i proto jsme celý příběh konzultovali s psychology, ale spíš ukázat, že "blbý věci" běžně zažíváme všichni, stejně jako ty dobrý. A že s odstupem času třeba zjistíme, že i když se nám zdálo, že to blbý, co zažíváme nikdy neskončí, tak to netrvalo navěky, a nakonec nám to přineslo i něco dobrého.

Co říkají diváci

Diky za Hamletka! Diky za skvělé zpracování tématu! Díky za báječné herce! Hamletek otevřel mým dcerám srdce a rozvázal jazyk. Též jsme si prošli rozpadem rodiny. K Hamletkovi a jednotlivým scénám se mé dcery vracely každý den, ale po pár dnech jim to nedalo a rozpovídaly se. Najednou se nebály zeptat a rozebrat situaci z více úhlů. Jakoby jim celé představení ukázalo cestu jak. Nechci říct, že by Hamletka mělo vidět co nejvíce dětí z rozvedených rodin (i když při závěrečném poslechu jsem si to myslela!), protože každý a vše má svůj správný čas a k nám to již přišlo ve fázi přijetí. Ale rozhodně je to představení, které má co říct a hodně dětem (i rodičům) může pomoci. Nám pomohlo! Díky za tento nápad a všem kdo se na tomto nápadu podílejí! Kristýna
Kristýna
Píšu především, abych poděkovala za inscenaci Hamletek. Byla jsem na ní před pár týdny s dětmi. Poprvé jsem se do Minoru trochu bála a na dětech bylo vidět, že nejsou ve své kůži. Přeci jen, jde o velmi těžké a náročné téma. Viděla jsem i v tvářích ostatních účastníků, že atmosféra je křehká. O to více se mi ulevilo, když vyšel hlavní představitel! Hned jsem věděla, že budeme v dobrých rukou! Představení bylo vše, v co jsem doufala! Dotýkalo se velmi citlivě důležitých témat, rozesmálo i rozplakalo. Děkuji! Opravdu nevím, co bych bez vás dělala. Život je opravdu lepší, když máte své hezké jistoty, a Minore, ty jsi jedna z těch našich 😊 Anna DB
Anna DB