Galerie Ponorka

Divadlo Minor má krásný interiér s různými koutky a výklenky. Tyto výklenky mají poetické názvy, máme tu Klíčovou dírku, Bonbonek, Matku, Uši, Ponorku. Slouží k mnoha účelům. V Uších se občas hraje, na Bonbonku si často rodiče fotí své ratolesti a Ponorka – to je výstavní prostor, kde naleznete pozoruhodnou tvorbu dětí i dospělých. Nechte se inspirovat! O výstavy se stará naše výtvarnice Dagmar Urbánková. Pro informace pište na adresu d.urbankova@volny.cz.


Aktuální výstava

Březen – červen 2020
Martina Staňková: Příroda OU JÉ

Kurátorka výstavy a autorka textu: Anna Šímová

Na zdech galerie Ponorky si můžete prohlédnout obrazy, pečlivě vybrané z obsáhlé tvorby malířky Martiny Staňkové. Vystavuje tu za posledních dvanáct let už potřetí. Do divadla Minor ráda chodí se svými třemi dětmi, a dokonce se jednou podílela přímo na výtvarné podobě jednoho z představení.
Vybraná díla, která zde můžete vidět, propojuje téma přírody, juch! To je autorce v její tvorbě blízké už dlouhou dobu, a proto se objevuje na obrazech v několika podobách a v různých příbězích. Na některých plátnech září krajinné scenérie s ostrými pásy luk, řek a hor, na jiných se tiše skví květinová zátiší, jinde se zase rostliny mění tak trochu v ornament, kdy třeba chrání svým orámováním Madonu s děťátkem. Květinový svět v nejrůznějších odstínech se hýbe a skotačí, svíjí a kroutí, příroda ožívá – místy jako by se proměňovala v lidské postavy. Nebo se snad naopak lidé proměňují v barevné tančící květiny, s tenkými končetinami a s křehkým životem?
Martina Staňková se ve své tvorbě už dávno posunula z realistické polohy do té abstraktní. Postupným procesem abstrahování a zjednodušování, obtížném svou nutností ubírat až na dřeň, ale zanechat to podstatné, se od stylizovaných figur a předmětů dostala k základním geometrickým tvarům a důrazu na souvislé barevné plochy. Malířka je však zároveň i vypravěčkou. Ačkoliv dosáhla těch nejprostších tvarů, jako je trojúhelník, nevzdává se ve svých dílech příběhu, a geometrie tak není zdaleka jen prostým designem či ozdobou, nýbrž i nositelkou poetických, občas trochu naivních příběhů.
Od čisté geometrie a důrazu na plochu se malířka postupně přesouvá zpět k zájmu o linie, k drobnější, detailnější, ale také méně učesané malbě. Květinový svět prorostl autorčinou tvorbou a příroda zde vystupuje v různých podobách. Zdivočelý a bující plevel svítí ve svých kontrastních barvách, zatímco tenké stonky a stvoly se v poklidu nenápadně vinou po plátnech. Příroda se tak na jedné straně ukazuje jednak ve své živočišné opravdovosti, s energií dravce, ve svém zářivém rozpuku, ale také prozrazuje svou zranitelnou jemnost a křehkost, a dává tím vědět o své cennosti, stejně jako nevyhnutelné pomíjivosti.

Martina Staňková je v současnosti studentkou Vysoké školy uměleckoprůmyslové (ateliér Jiřího Davida a Milana Saláka), absolvovala tříletou výuku na Scholastice pod vedením Roberta Šalandy a také stáž na Akademii výtvarných umění v ateliéru malby Vladimíra Skrepla. Má za sebou mnoho výstav v Praze, po republice a také v Německu.
www.martinastankova.cz

Výběr z výstav:
Holland Šukariben – Galerie 35M2 (2019), kurátor Michal Pěchouček
Balance! – Galerie Budoart (2019)
Před plátnem, za plátnem, tam si na tě počíháme // Under canvas I will wait for you – Artotéka Opatov (2019), kurátorka Anna Šímová
Triangle – Galerie 207 (2018), kurátor Petr Krátký
Suvenýry z neuskutečněných cest I, Festival Pavlač. FSV UK (2017)
Petr a naše studio – Galerie SPZ (2016), kurátor Jiří Ptáček
Cítím, že Picasso mně miluje – Hidden gallery (2015)
Dopisy. Divadlo Minor – Praha (2013), kurátorka Terezie Zemánková

Výběr ze skupinových výstav:
Zverimex – Pragovka gallery (2019), kurátorka Anna Šímová
Suvenýry z neuskutečněných cest II. Kampus Hybernská. (2018)
Cesta. Zámek Valeč. Výstava studentů UMPRUM a AVU (2017)
Konference stylů, Galerie 1. patro, Praha (2015)
Scholastika, Katedra výtvarné kultury, Univerzita Hradec Králové (2014)


O výstavách v Ponorce

Výstavy v našem divadle jsou pouze doprovodným programem, přesto u nás vystavovala již řada renomovaných autorů. Velmi si toho vážíme. Jednalo se o osoby nějakým způsobem spřízněné s divadlem, umělce, které jsme sami oslovili, ale i osoby, které s námi zdánlivě nesouvisí. Ale krásné věci spolu souvisí vždy a my se snažíme dětem a jejich rodičům zprostředkovat co nejširší nabídku potravy duchovní. V předchozích letech u nás vystavovali např: Andrea Sodomková, Ruda Šmíd, Matěj Forman, František Skála, Petr Nikl, Renáta Vosecká, Martina Kopecká, Martina Staňková děti z výtvarných kroužků Paleta, Roztoč, Zušle, Robert Smolík, Pavel Kodeda, Bára Čechová, Radka Mizerová, Dagmar Urbánková, Andrea Skálová, Petra Štětinová-Goldflamová, Kanako Koukalová a řada dalších.

Výstavy jsou veřejnosti přístupné pouze, když hrajeme představení, ale nebojte se, my hrajeme často!