Galerie Ponorka

Divadlo Minor má krásný interiér s různými koutky a výklenky. Tyto výklenky mají poetické názvy, máme tu Klíčovou dírku, Bonbonek, Matku, Uši, Ponorku. Slouží k mnoha účelům. V Uších se občas hraje, na Bonbonku si často rodiče fotí své ratolesti a Ponorka – to je výstavní prostor, kde naleznete pozoruhodnou tvorbu dětí i dospělých. Nechte se inspirovat! O výstavy se stará naše výtvarnice Dagmar Urbánková. Pro informace pište na adresu d.urbankova@volny.cz.


 

Aktuální výstava

Září – Říjen

Nikola Hoření: Tajné bratrstvo

Ilustrace Nikoly Hoření ke knize Tajné bratrstvo (Barbra Lindgren, nakl. Meander).

Na výstavě jsou k vidění ilustrace ke knize Tajné bratrstvo švédské spisovatelky Barbro Lindgren, jejíž třetí a závěrečný díl vyšel letos v nakladatelství Meander. Tato trilogie vypráví o Honzíkově království za živým plotem, kde žije spousta svérázných bytostí. Každý si tu uvažuje po svém. Pes Ruda je naprosto přesvědčen, že jsme tu proto, abychom žrali kosti, zato Starouš Méďa si myslí, že největší radost v životě přinášejí neštěstí všeho druhu. Příběhy ze života Honzíkových hraček jsou vyprávěny láskyplně, smutně a drsně zároveň, a navíc s nezaměnitelným svérázem, zaujetím a humore m.
Ilustrátorka Nikola Hoření je absolventkou ateliéru Písma a typografie a Ilustrace a grafiky na UMPRUM v Praze. Ráda se věnuje knižním ilustracím, komiksu, animovaným gifům, zkrátka čemukoli, kde se dá kreslit. Kromě nakladatelství Meander ilustrovala i knihy pro nakladatelství Host, Volvox globator, Pistorius & Olšanská či Maťa. V roce 2015 vyšel v nakladatelství Take Take Take její autorský komiks The School Trip o oživlé noční můře na výletu se školkou a roku 2016 v nakladatelství Bylo nebylo „hýbací“ autorská kniha Kéž by aneb Kniha tužeb.

 

 Nikola Hoření (*1989)
2004–2008 SPŠG Hellichova
2008–2009 UJEP; Grafický design II
2009–2012 UMPRUM; Ateliér písma a typografie (bakalářské studium)
2014 stáž na Burg Giebichenstein Kunsthochschule Halle v Německu (ateliér Georga Barbera)
2012–2015 UMPRUM; Ateliér ilustrace a grafiky (magisterské studium)

Vybraná ocenění:
NČKR 2016: Grafik ve věku do 30ti let, druhé místo v kategorii Literatura pro děti a mládež
2013 Grantová podpora od Nadace Miroslava Šaška

Vybrané výstavy:
2016 Graphic Design Festival Scotland (International Poster Competition)
2016 Výstava se skupinou „Monsters“ v Café NONA
2015 Bienále ilustrací v Bratislavě
2014 „Les Femmes Terribles“ v rámci festivalu Tabook v Táboře
2010 „Protest Poster“ v Grazu


O výstavách v Ponorce

Výstavy v našem divadle jsou pouze doprovodným programem, přesto u nás vystavovala již řada renomovaných autorů. Velmi si toho vážíme. Jednalo se o osoby nějakým způsobem spřízněné s divadlem, umělce, které jsme sami oslovili, ale i osoby, které s námi zdánlivě nesouvisí. Ale krásné věci spolu souvisí vždy a my se snažíme dětem a jejich rodičům zprostředkovat co nejširší nabídku potravy duchovní. V předchozích letech u nás vystavovali např: Andrea Sodomková, Ruda Šmíd, Matěj Forman, František Skála, Petr Nikl, Renáta Vosecká, Martina Kopecká, Martina Staňková děti z výtvarných kroužků Paleta, Roztoč, Zušle, Robert Smolík, Pavel Kodeda, Bára Čechová, Radka Mizerová, Dagmar Urbánková, Andrea Skálová, Petra Štětinová-Goldflamová, Kanako Koukalová a řada dalších.

Výstavy jsou veřejnosti přístupné pouze, když hrajeme představení, ale nebojte se, my hrajeme často!