Unikátní současná německá hra pojednávající o smyslu školství, kterou hrajeme studentům přímo ve třídě. V roli profesora Klamma exceluje Oldřich Navrátil.

„Škola je nutnost. Tou byla vždycky, tou bude vždycky a učitelé stejně jako žáci vděčí této nutnosti za svou vzájemnou existenci.“ Na jedné straně mlčící třída studentů, na druhé straně profesor literatury. Před rokem se na tomto gymnáziu stala tragédie, která navždy poznamenala životy všech studentů i pedagogů. Žáci viní z celé nešťastné události právě profesora Klamma. Vyhlásili mu válku mlčením. Profesor se všemi možnými způsoby snaží obhájil své zásady, svoji pravdu i nevinu. Podaří se mu tuto válku vyhrát?

Deset let nejhranější hra v Německu, která svým kontroverzním tématem zasahuje jak studenty, tak i jejich pedagogy.

„Vstupujete do třídy a odmítnutí vás udeří do obličeje jako ledový vítr. Znáte ten pocit? Stojíte před žáky, zkoušíte nějak přečkat vyučování, ale žáci vás nechtějí. Oni všichni vás nechtějí, všichni se dívají na hodinky, stále znovu a znovu počítají minuty. A když konečně zazvoní, celá třída si vydechne. Odcházíte a slyšíte, jak se za vámi žáci baví a smějí a jak znovu ožívají. Znáte ten pocit? Ne?! Tak jednou přijďte do hodiny literatury mého maturitního ročníku. Tam vás čeká nenávist!“

„Chytrý, kousavý a vyzývavý kus podněcující jak učitele tak i žáky. Unikátní, velice výmluvný monolog zabývající se omezeností institucí a tradic, která způsobuje válku mezi učiteli a žáky. Tato hra nikomu nestraní. Je zaměřena proti slabinám školství jako systému.“

(Hodnocení poroty Deutscher Jugendtheaterpreis 2002)

Premiéra 11. května 2011 na Malé scéně.

Zhlédněte reportáž České televize
Videoreportáž z představení Klamma na gymnáziu v Aši

Objednávejte u Josefa Horáka, josef.h@minor.cz / 732 474 611

15+1x65 min

Spolupracovali

Scénář: Kai Hensel
Překlad: Viktorie Knotková
Režie: Jan Jirků
Dramaturgie a úprava textu: Adéla Balzerová
Hrají: Oldřich Navrátil
Fotografie z představení: Petr Neubert

Co říkají diváci

Predstavenie som, bohužiaľ, nevidel, ale veľmi ma oslovilo. Ak by bola možnosť ho doniesť aj na Slovensko, všemožne by som bojoval, aby sa aspoň na našu školu dostalo! :)
Roman Poliak
Skvělá hra, snad ještě lépe zahraná. Celé publikum bylo jako na vlnách a neustále jsem přemýšlel jestli se mám smát "parodii" na některé ze starších kousků profesorského sboru a nebo jestli se mám vážně zamyslet nad tím jak je ono učitelské řemeslo psychicky náročné a jak se může po letech změnit z práce na životní styl. -- Byly to pocity, které za sebelepší obrazovkou nikdy nemůžeme pocítit a proto ještě existují divadla a snad ještě dlouho existovat budou.
Jakub Souček
Napište názor na představení