Festival Věčná naděje 2022: ... a bolelo nebe

10+
Festival Věčná naděje 2022 spolu s Dismanovým rozhlasovým dětským souborem uvádí představení „… a bolelo nebe“ – obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války v terezínském ghettu.

Koláž z deníků, básní, článků z časopisů vydávaných dětmi v Terezíně, dopisů a zápisků do památníčků skládá obrazy ze života dětí internovaných v terezínském ghettu. Scénář vznikl v Terezíně na základě autentických textů dětí. Byl inspirován knihami Nemám žádné jméno Dagmar Hilarové, Je mojí vlastí hradba ghett? Marie Rút Křížkové, Kurta Jiřího Kotouče a Zdeňka Ornesta, Deníky mého bratra Chavy Pressburger a básnickou sbírkou Hned vedle bílá barva mráčků Hanuše Hachenburga.

Děti vlastně nikoho nehrají, jsou přesvědčivě těmi konkrétními dětmi, jejichž verše a zápisky tu citují, protože mají to základní, co je pro to předpokladem: dětskou duši, schopnou vidět a říkat pravdu. A tak se jim ani nemusíme snažit uvěřit, po několika minutách víme, že to tak je, že jsou tu s námi terezínské děti, že nejsme v divadle, ale v Terezíně a divadlem je načas to, co je venku, za divadelní zdí.

(Z recenze Jiřího Daníčka, Roš chodeš 7/2016)

Hraje a zpívá: Dismanův rozhlasový dětský soubor
Scénář: Jana Franková
Režie: Jana Franková
Pohybová a režijní spolupráce: Jan Hnilička Básně Dagmar Hilarové a Hanuše Hachenburga zhudebnil Jakub Sejkora
Texty ostatních písní a hudba: Jakub Sejkora
Produkce: Hana Novenková

Premiéra 25. 4. 2015 v divadle Mana
Představení je vhodné pro děti od 10 let.

Nejbližší představení

V blízké době se žádné představení nekoná.