Brundibár z ghetta

Tak jako řada velkých i menších měst v České republice, i Brno má svou vyloučenou lokalitu. Je to odpudivá a špinavá městská čtvrt, kam lidé zacházejí, jen když opravdu musí. Ti, kteří zde bydlí a žijí, jsou většinou (jak už to tak v ghettech bývá) ze života „lepší společnosti“ vyloučeni.

Takovým stavem pochopitelně nejvíce trpí děti, které zde vyrůstají. Proto se lidé seskupení okolo projektu Brundibár z ghetta pokusili na jaře roku 2015 těmto dětem nabídnout zajímavou volnočasovou aktivitu, která by jim umožnila alespoň občas uniknout ze sevření špatnými životními podmínkami. Šlo o nácvik dětské opery Hanse Krásy Brundibár, která získala svůj smutný věhlas díky uvádění v koncentračním táboře Terezín za druhé světové války.

Děti dostaly během intenzivní přípravy představení možnost setkání a spolupráce s vynikajícími uměleckými osobnostmi, při premiéře účinkovaly ve skutečném divadle (pro nadšené publikum), s představením vystoupily na letním festivalu v Boskovicích a zúčastnily se také řady doprovodných aktivit, jako např. besed, návštěvy kina či výstavy.

Pravděpodobně největším zážitkem pro ně ovšem byl vřelý osobní zájem ze strany vedoucích a srdečné vztahy, které mezi nimi a dospělými během přípravy představení vznikly. Snad to vše může alespoň některé z nich ovlivnit, osobnostně rozvinout a inspirovat tak, aby se zvýšila jejich šance uniknout ze začarovaného kruhu sociálního vyloučení.

Výsledkem projektu je představení, které Vám přinášíme.

S dětmi z brněnského „Bronxu“ představení nazkoušela renomovaná režisérka Linda Keprtová, držitelka řady uměleckých cen. V roli zlého Brundibára vystoupí operní pěvec Josefa Škarka, duchovní otec celého projektu, který si k dětem z Bronxu odskakuje z předních českých scén. Ukolébavku zpívá zpěvačka a multiinstrumentalistka Veronika Bartošová. Pod vedením Gabriely Tardonové hraje Ensemble Opera Diversa.

Nejbližší představení

V blízké době se žádné představení nekoná.