Act it out

Enthusing workshop

Do you want to enjoy yourself, learn something new, and then surprise visitors waiting for the start of their performance in the Minor passage with your talent? During the workshop you will prepare an act with a professional actor that you will then perform in the Minor passage. You will become a member of our creative team

Act it out

“Anyone can perform theater, even actors!”
Augusto Boal

How much time does an actor need to prepare for a performance? Three months? Four weeks? One week? What about one hour? Would that still be theater? In our acting fast track workshop we will show you that the answer is yes. In one hour you will prepare a short performance in which you will become anything you want to be. You can become a princess or a frog, the vest of a villain or an old witch. Anything you can think of. Don’t worry about nerves – all you need to do is take a breath, let go, and show the world.

Led by actress and head of children’s theater studio, Andrea Aja Marečková.

Duration:  1,5 hours
Age: 8 years or older with parents
Capacity:  15 attendees
Venue: Barloutka
Price:  80 Kč

Andrea Marečková začínala v Divadle Husa na provázku jako herečka-zpěvačka, kde ztvárnila role např. v kultovní inscenaci Comedia dell arte, Maryša, Tingl tangl, Babička, Žebrácká opera ad. Po osmi letech v Brně přijala nabídku Vladimíra Morávka a získala herecké angažmá v Klicperově divadle v Hradci Králové. Po příchodu do Prahy hostovala v např. v Divadle na Vinohradech, v divadle Ta Fantastika, v Divadle v Dlouhé a v Národním divadle. V současné době se věnuje především tvorbě interaktivních představení pro děti. Je zakládající členkou divadla Kasperle. Věnuje se Fóru pro prožitkové vzdělání (děti ZŠ skrze divadelní prostředky připravuje na jednání v problémových a krizových situacích – např. šikana, agrese a násilí). Spolupracuje se studiem Citadela v Praze, spolkem Tušení a taneční konzervatoří Duncan centre.