Ponorka Gallery

The Minor theatre has a beautiful interior with various nooks and niches. These niches have poetic names. We have Klicova dirka (Keyhole), Bonbonek (Candy), Matka (Mother), Usi (Ears), and Ponorka (Submarine). They are used for many purposes. Music sometimes plays In the Ears, in the Candycorner parents often take pictures of their children, and the Submarine (Ponorka) is an exhibition space where you will find remarkable works of children and grown-ups. Let yourself be inspired! Our visual artist Dagmar Urbankova looks after the exhibitions. For more details please write to d.urbankova@volny.cz.


Current Exhibition

March – June 2020
Martina Staňková: Nature OU JÉ

Na zdech galerie Ponorky si můžete prohlédnout obrazy, pečlivě vybrané z obsáhlé tvorby malířky Martiny Staňkové. Vystavuje tu za posledních dvanáct let už potřetí. Do divadla Minor ráda chodí se svými třemi dětmi, a dokonce se jednou podílela přímo na výtvarné podobě jednoho z představení.
Vybraná díla, která zde můžete vidět, propojuje téma přírody, juch! To je autorce v její tvorbě blízké už dlouhou dobu, a proto se objevuje na obrazech v několika podobách a v různých příbězích. Na některých plátnech září krajinné scenérie s ostrými pásy luk, řek a hor, na jiných se tiše skví květinová zátiší, jinde se zase rostliny mění tak trochu v ornament, kdy třeba chrání svým orámováním Madonu s děťátkem. Květinový svět v nejrůznějších odstínech se hýbe a skotačí, svíjí a kroutí, příroda ožívá – místy jako by se proměňovala v lidské postavy. Nebo se snad naopak lidé proměňují v barevné tančící květiny, s tenkými končetinami a s křehkým životem?
Martina Staňková se ve své tvorbě už dávno posunula z realistické polohy do té abstraktní. Postupným procesem abstrahování a zjednodušování, obtížném svou nutností ubírat až na dřeň, ale zanechat to podstatné, se od stylizovaných figur a předmětů dostala k základním geometrickým tvarům a důrazu na souvislé barevné plochy. Malířka je však zároveň i vypravěčkou. Ačkoliv dosáhla těch nejprostších tvarů, jako je trojúhelník, nevzdává se ve svých dílech příběhu, a geometrie tak není zdaleka jen prostým designem či ozdobou, nýbrž i nositelkou poetických, občas trochu naivních příběhů.
Od čisté geometrie a důrazu na plochu se malířka postupně přesouvá zpět k zájmu o linie, k drobnější, detailnější, ale také méně učesané malbě. Květinový svět prorostl autorčinou tvorbou a příroda zde vystupuje v různých podobách. Zdivočelý a bující plevel svítí ve svých kontrastních barvách, zatímco tenké stonky a stvoly se v poklidu nenápadně vinou po plátnech. Příroda se tak na jedné straně ukazuje jednak ve své živočišné opravdovosti, s energií dravce, ve svém zářivém rozpuku, ale také prozrazuje svou zranitelnou jemnost a křehkost, a dává tím vědět o své cennosti, stejně jako nevyhnutelné pomíjivosti.

Martina Staňková je v současnosti studentkou Vysoké školy uměleckoprůmyslové (ateliér Jiřího Davida a Milana Saláka), absolvovala tříletou výuku na Scholastice pod vedením Roberta Šalandy a také stáž na Akademii výtvarných umění v ateliéru malby Vladimíra Skrepla. Má za sebou mnoho výstav v Praze, po republice a také v Německu.
www.martinastankova.cz

Výběr z výstav:
Holland Šukariben – Galerie 35M2 (2019), kurátor Michal Pěchouček
Balance! – Galerie Budoart (2019)
Před plátnem, za plátnem, tam si na tě počíháme // Under canvas I will wait for you – Artotéka Opatov (2019), kurátorka Anna Šímová
Triangle – Galerie 207 (2018), kurátor Petr Krátký
Suvenýry z neuskutečněných cest I, Festival Pavlač. FSV UK (2017)
Petr a naše studio – Galerie SPZ (2016), kurátor Jiří Ptáček
Cítím, že Picasso mně miluje – Hidden gallery (2015)
Dopisy. Divadlo Minor – Praha (2013), kurátorka Terezie Zemánková

Výběr ze skupinových výstav:
Zverimex – Pragovka gallery (2019), kurátorka Anna Šímová
Suvenýry z neuskutečněných cest II. Kampus Hybernská. (2018)
Cesta. Zámek Valeč. Výstava studentů UMPRUM a AVU (2017)
Konference stylů, Galerie 1. patro, Praha (2015)
Scholastika, Katedra výtvarné kultury, Univerzita Hradec Králové (2014)


Exhibitions in the Ponorka

Exhibitions in our theatre are only a supporting programme, although we have exhibited a number of renowned authors. Very much appreciated. These were the people in some way related to our theatre. Artists that we contacted ourselves, but also for those who work with us seemingly unrelated. However, beautiful things are always connected and we always strive to convey to children and their parents the widest range of spiritual food. In previous years we have exhibited for instance: Andrea Sodomkova, Ruda Smid, Matej Forman, Frantisek Skala, Peter Nikl, Renata Vosecka, Martina Kopecka, Martina Stankova, children from artistic clubs Paleta, Roztoc, Zusle, Robert Smolik, Pavel Kodeda, Bara Cechova, Radka Mizerova, Dagmar Urbankova, Andrea Skalova, Petra Stetinova-Goldflamova, Kanako Koukalova a number of others.

Exhibitions are open to the public only when we play shows. Nevertheless, do not worry we do play often though!