Přijďte hlasovat!

Za použití elektronického hlasovacího zařízení.

Co je to ta demokracie? K čemu je dobrá? Dá se sníst? Dá se na ní v zimě sjíždět kopec? Dá se zmuchlat do koule a nacpat spolužákovi za krk? Nebo k čemu ji máme?

Demokracie je vlastně hra. A jako každá hra, má i ona svoje pravidla. Pravidla demokracie se jmenují Ústava. A podle těchto pravidel se řídí život v každé demokratické zemi.

Šest stran, každá se svým programem, soupeří s ostatními o přízeň voličů. Jedna si chce tančit, druhá klidně žít, třetí se chce učit, čtvrtá neřešit, pátá by si hrála a šestá stále cvičila. Po volbách se strany, které vyhrály, musí domluvit na programu a ten prosazovat – zatímco strany, které se nedostaly do vlády tvoří opozici. Tak to jde až do dalších voleb, kdy se znovu rozdají karty… a hra může pokračovat.

Děti vnímají politické dění, znají jména různých politiků od rodičů, z televize, z předvolebních billboardů a jejich povědomí, co to všechno konkrétně může v jejich životě znamenat, je velice mlhavé. Zkusíme to změnit a vysvětlíme jim politické principy po jejich. Demokracie není žádná sranda, tohle ale bude!

Premiéra: 21. září 2014

7+2x35 min

Spolupracovali

Režie: Braňo Holiček
Hudba a texty písní: Jan Matásek
Dramaturgie: Jan Tošovský
Dramaturgická spolupráce: Kamila Krbcová
Výprava: Nikola Tempír
Kostýmy: Petra Vlachynská
Fotografie z představení: Petr Neubert
Hrají: Eva Leinweberová, Ivana Machalová, Mikuláš Čížek, Jan Hrovatitsch, Karel Kratochvíl, Jan Matásek, Andrej Polák, Daniel Šváb

Co říkají diváci

Již dlouho jsem se tak nepobavila v divadle jako na představení Demokracie. Bylo to opravdu pravdivé a pro děti velmi poučné vysvětlení, jak demokracie funguje. Více takových představení!
Jitka z Hůrky
Moc hezké a promyšlené představení! Zasloužilo by si jej zhlédnout i spousta dospělých. Děkujeme.
Miluju divadlo a tohle představení bylo famózní, citlivé a pravdivé. Děkuji moc.
Ahoj minore, Demokracie je super, hlavně hlasování. :D Komentátoři byli dobrý, politické strany suprové. S A cirkus bude?! je to nejlepší představení z minoru. Všechny představení jsou tady bomba, ale demokracie s cirkusem jsou zatím nejlepší. Doufám, že brzo budu mít další suprové zážitky! Děkuji moc za tak krasné představení. ;)
Julinka
Představení Demokracie je zcela zásadní! Děkujeme! Prosím inscenujte i pro dospělé...
XXX
Divadlo nás naprosto nadchlo - velmi hravou a poutavou formou předaná informace o demokracii a jejích pravidlech. Workshop byl velmi vhodným a cenným navázáním na téma divadelního představení - Demokracie. Žáci měli v rámci zajímavých aktivit možnost rozhodnout se sami za sebe, zvolit si cestu, kterou se vydají a při práci ve skupině se dohodnout na společném cíli. Není to vůbec jednoduché, ale děti to pod vedením velice milé a vstřícné paní lektorky zvládly výborně. Navrhovaly, co by chtěly změnit ve škole a ze všech možných variant a návrhů volily pro ten, který je nejvíce zaujal. Nakonec si navrženou změnu, kterou si odhlasovaly vyzkoušely - pouze dramaticky a zjistily, že, ne každá volba - rozhodnutí je vždy správné. Vše bylo prostoupeno dramatickými výstupy a neustálou diskuzí nad daným tématem. Závěrem celého worshopu bylo zjištění, že se rozhodnujeme neustále - každou chvíli - kdykoliv je nám to umožněno!!! Musím celému týmu divadla Minor moc poděkovat!!! Propojení představení s edukační dílnou je výborný nápad - žáci zúročí a vyzkouší si na vlastní kůži to, co sledovali v divadle!!!!! Bylo to poučné, zábavné a motivující zároveň.
Ilona Zapletalová, ZŠ Kunratice
Napište názor na představení